Центр реабілітації рукокрилих Feldman Ecopark

Опубліковано Автор:

Погожого весняного вечора 23 березня 2014 року на території Feldman Ecopark більш ніж 500 кажанів було урочисто випущено в природу. Цей масовий захід привернув увагу сотень людей, які із задоволенням випускали кажанів з рук та насолоджувалися спогляданням піруетів цих створінь у повітрі над лісом. Ця подія знакова не лише тим, що багато хто з харків’ян отримав змогу ближче запізнатися з кажанами, а й успішним завершенням п’яти років праці зі створення Центру реабілітації рукокрилих у Харкові.

Історія створення Центру реабілітації рукокрилих Feldman Ecopark

рыжие вечерницы_Влащенко А.

Починаючи від 1999 р. у будівлі ХНУ ім. В.Н. Каразіна та в цілому по Харкову студенти та випускники біологічного факультету (під керівництвом к.б.н. А.С. Влащенка) здійснюють роботу з порятунку кажанів, що потрапили у віконні пастки або були знайдені людьми. На сьогодні у роботі беруть участь також юннати Харківського зоопарку. За ці роки завдяки активній просвітницькій праці нам вдалося досягнути доброзичливішого ставлення людей до кажанів. Та головне, що вдалося врятувати життя та випустити в природу понад тисячу тварин! Повідомлення про знахідки кажанів надходять нам завдяки web-сторінці на сайті Харківського зоопарку та інших спеціалізованих сайтів (www.zoo.kharkov.ua, www.kazhan.org.ua, www.bat-kharkov.in.ua). Останніми роками наша освітня кампанія значною мірою здобула успіх завдяки залученню медіа. Кажани змогли зацікавити газети, журнали, телебачення. У 2012-2013 роках було знято 20 сюжетів про кажанів телекомпаніями України та Росії, та навіть США (наприклад, http://www.objectiv.tv/011212/78045.html и www.today.com/video/today/51764814).

рыжие вечерницы (2)_Влащенко А.

кормление рукокрылых в ЦРР_Влащенко А.

ydvkK6AVj1o

Знайдених взимку тваринок ми напували та підгодовували, після чого перетримували у побутових умовах до весни, коли випускали на волю тих тварин, які вижили. На жаль, частка тварин, що виживає, коливається від 25% до 40%. Головною проблемою виживання знайдених кажанів у зимовий період є відсутність змоги прогодувати усіх тварин. Щорічно кількість повідомлень про знахідки кажанів у Харкові збільшується. У 2005-2007 рр. нам надходила інформація в середньому про 150-200 особин на рік, у 2008-му кількість переданих тварин склала 419. У 2011 році з будівлі Держпрому було передано 766 кажанів, з будівлі ХНУ — 421, з інших будівель міста — 162. Тому утримувати таку кількість тварин у побутових умовах ставало все важче.

Від 2009 року було розпочато роботу з організації Центру реабілітації рукокрилих у Харкові. Було підготовлено проектну документацію, де було детально викладено актуальність та значущість Центру для справи збереження червонокнижних тварин, а також матеріально-технічні витрати на організацію Центру. Фахівці з кажанів оббивали пороги різних наукових та зоологічних інституцій, втім скрізь їм було відмовлено. Лише у 2013 році з ініціативи МБФ “Фонд Олександра Фельдмана” було ухвалено рішення про створення першого в Україні Центру реабілітації рукокрилих у Feldman Ecopark.

Ідея Центру реабілітації рукокрилих Feldman Ecopark

Центри реабілітації тварин — не таке вже й рідкісне у світі явище. Переважно люди прагнуть “допомагати” песикам та котикам — безхатченкам; тваринам, що розселилися планетою завдяки, знову ж таки, людям. Проте, насправді турботи та допомоги значно більшою мірою потребують не домашні улюбленці, а дикі тварини. Втрата природних оселищ, кліматичні зміни, забруднення довкілля — ось далеко не повний перелік факторів, що ставлять під загрозу зникнення цілі види. Багато диких тварин, загнані зростанням людської інфраструктури в “глухий кут”, змушені пристосовуватися до нових, неприродних для себе умов Антропогену. Одним з найяскравіших прикладів такого вимушеного співіснування диких тварин та людей в реаліях Харкова є кажани.

Взимку люди нерідко знаходять кажанів на вулиці та часто-густо не знають, як їм допомогти.

Кажани, або ж рукокрилі — найслабше досліджена група ссавців України. Всі види кажанів нашої країни занесено до Червоної книги України. На території Харківської області відомо 12 видів кажанів, на території міста Харкова — 5 видів. Ці тварини не здатні будувати жодних сховищ самостійно, натомість вони використовують те, що дає їм природа. Харків, з його багатоповерховими будівлями, приваблює кажанів, чисельність яких щорічно зростає. Причина цього проста — тріщини у стінах високих будівель нагадують кажанам печери у скелястих урвищах, в яких вони споконвічно зимували.

Самі кажани, керуючись інстинктами, не спроможні передбачити всіх загроз, що їх становить місто. Під час осінньої міграції дуже багато кажанів залітають у відчинені вікна будинків, шукаючи тимчасового прихистку. В будівлі Харківського університету сотні тварин потрапляють у простір між віконними рамами та гинуть, якщо їх вчасно не дістати. Під час зимових відлиг частина тварин прокидається та змінює сховки, тому нерідко їх знаходять і у внутрішніх приміщеннях. За умов високих температур та зневоднення тваринки швидко витрачають свої жирові запаси та гинуть. Люди також часто стають причиною загибелі кажанів, перебуваючи в полоні дурних страхів та забобонів.

Цю руду вечірницю, виквацовану в мазуті, було знайдено в ліфтовій шахті Держпрому. Зазвичай такі тварини приречені. Але нам вдалося її відмити, відгодувати та помістити в холодильник для продовження зимівлі.

Мета й завдання Центру реабілітації рукокрилих Feldman Ecopark

В цілому ідея допомоги диким тваринам, які потерпають від людей, в Україні розвинута слабко, на відміну від низки країн Європи та Америки. Наприклад, у Великій Британії існує велика доброчинна організація з захисту тварин (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals), що має багато волонтерів та належне фінансування. Було розроблено спеціальні посібники та настанови з утримання та лікування кажанів. Деякі центри реабілітації рукокрилих існують на базі інших організацій (університетів, зоопарків, національних парків) у Чехії, Британії, Австралії, США. Єдина спроба організувати Центр реабілітації рукокрилих в Україні мала місце у 1998 р. на базі Київського зоопарку, однак, зазнала невдачі. Чисельність кажанів, що мешкають у Харкові, на порядок вища, ніж у Києві, відповідно, потреба в Центрі беззаперечна.

Центр реабілітації рукокрилих — це можливість за одним разом реалізувати декілька довкіллєвих, освітніх та дослідницьких проектів. Так, приміром, діяльність Центру забезпечить:

  • порятунок від смерті від кількасот до кількох тисяч рідкісних тварин щорічно;
  • здійснення освітньої та виховної роботи з дітьми, розвиток у дітей почуття відповідальності за життя тварин;
  • можливість проведення різнобічних досліджень біології кажанів, зокрема написання робіт для Малої академії наук, наукових статей та методичних настанов;
  • досягнення нового рівня “контактності” зоопарку завдяки можливості відвідувачам особисто брати участь у реальному порятунку тварин (як волонтери);
  • проведення тематичних лекцій про кажанів, екскурсій в природу, практичних занять, тематичних свят (наприклад, Міжнародна ніч кажанів, Геловін);
  • зміна ставлення містян до кажанів, що призведе врешті-решт до зменшення кількості тварин, які гинуть з вини людини.

Центр реабілітації рукокрилих — це не лише можливість допомогти диким тваринам. Це, перш за все, можливість допомоги людям. Допомогти усвідомити, наскільки високою є відповідальність людей перед тваринами, які змушені жити поруч із нами та потерпають від цього. Концепція Центру передбачає не лише роботу з порятунку кажанів, але й активну взаємодію відвідувачів Екопарку з тваринами, взаємодію на якісно іншому рівні, що дозволить усвідомити, що мало “попестити” домашнього улюбленця або приручену дику тварину, набагато важливіше — зробити бодай щось, аби допомогти вижити диким тваринам у сусідстві з людьми.

Статистика та досягнення Центру реабілітації рукокрилих Feldman Ecopark

Впродовж зими 2013-2014 років фахівці Центру реабілітації рукокрилих Feldman Ecopark порятували понад 600 особин 5 видів кажанів. Небайдужі харків’яни повідомляли про знахідки тварин у приміщеннях та на вулицях міста. Кажанів до Центру реабілітації передавали також і з інших міст: Полтави, Куп’янська, Змієва, Комсомольського. Кожну особину ретельно оглядали, напували, зважували, давали вітаміни, кільцювали. Тварин із задовільною вагою розміщували на зимівлю у спеціально відведеному холодильнику, де було встановлено оптимальний для зимівлі кажанів режим температури та вологості. Кажанів із занизькою вагою, травмованих або просто виснажених лікували та годували личинками жуків. Тривалість годування кожної тваринки складала від 3 днів до 1 місяця. Впродовж зими було витрачено 13 кг комах.

У 2015 році в Центрі реабілітації рукокрилих працювали 6 співробітників, понад 10 юннатів та волонтерів. У 2015 році врятовано рекордне число рукокрилих – понад 2000. В основному тварин знаходили в м.Харкові, а також, понад 100 тварин були передані на реабілітацію з інших регіонів України (Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька та Черкаська області).

Налагоджена співпраця з Центром клінічної ветеринарії з метою лікування поранених тварин та вже отриманий позитивний досвід, більш ніж 15 особин на довічному утриманні зараз живуть у волонтерів. Отримано досвід народження кажанів у неволі (травмовані вагітні самиці успішно народжують малят, деяких молодих навіть випустили на волю).

Щорічно навесні в Feldman Ecopark проходить акція Урочистий випуск кажанів в природу. У 2015 році було випущено понад 700 рукокрилих, врятованих протягом зими 2014/15. У 2016 році – 500 рукокрилих. Ця подія завжди привертає увагу преси. Наприклад, https://www.youtube.com/watch?v=SWub8BbyVkQ

выпуск 2014_Яцюк Е.

Співробітники Центру реабілітації рукокрилих постійно проводять освітні лекції про кажанів для дітей і дорослих (в школах і бібліотеках, Ландау Центрі), беруть участь у масових акціях (Наукові пікніки, Соціальний вітамін), проводять власні акції (Ніч кажанів, Урочистий випуск рукокрилих), проводять фотовиставки та багато іншого.

Допомогти цим тваринам зможе кожен, отримавши консультацію в нашому Центрі!

Буклет «Первые итоги работы Центра реабилитации рукокрылых» (8 стор., PDF)
Буклет «Центру реабілітації рукокрилих 4 роки» (8 стор., PDF)


Переглянути більшу мапу

Наші проекти