It's not my virus!

СOVID-19 – чи варто боятися кажанів?

COVID-19 – новий вірус із родини коронавірусів (Coronaviridae). В організмі людини вірус призводить до тяжкого запалення легенів та дистрофії ниркових канальців.

Як же він потрапив до людей?

З моменту появи спалаху захворювання в місті Ухань, Китай, в грудні 2019, вчені з різних країн провели безліч досліджень, в тому числі й для виявлення першоджерела. Існують три основні теорії про походження COVID-19.

Першою з них стало припущення про зараження людини після поїдання кажана, проданого на тваринному ринку Ухань. Різні дослідження геному вірусів, що містяться в азійських видів кажанів, і подальше їх порівняння з геномом даного коронавірусу показало 96% схожість. Ретельне дослідження товарів, що містяться або були продані на тваринному ринку, показало відсутність кажанів на території ринку і в продажу на той період часу.

На сьогодні найбільш вірогідним першоджерелом вірусу COVID-19 могли бути малайські панголіни – нічні ссавці, які вважаються делікатесом в азійських країнах. Порівнюючи геном їх вірусів з новим коронавірусом виявили 99% збіг. Так само виявилися однаковими й всі 5 амінокислот, які вважалися унікальними для COVID-19. Продаж на живому ринку панголінів вівся широко і під час виникнення спалаху захворювання.

Висувалися і припущення про «втечу» даного вірусу з наукової лабораторії, яка знаходиться на території Ухань, тому що даний вірус – принципово новий, раніше ніде не виявлений. Під підозру так само потрапили деякі види змій.

Вірус, який зараз вражає людей, вже кілька разів мутував, пристосувавшись до людського організму. Наразі лікарі та вчені виділили два штами COVID-19: європейський і азійський.

Зараз немає жодного підтвердженого клінічного випадку прямої передачі COVID-19 від тварин (кажан, панголін, кішка, собака) людині!
Вірус передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.

Чому кажани не страждають від вірусних захворювань? Як це знання може допомогти людству?

Китайські вчені провели велике дослідження імунітету кажанів і відкрили цікаву особливість – імунна відповідь кажанів знижена. Вірус, наприклад COVID-19, викликає сильне запалення як імунну відповідь організму людини, у кажанів же такого не відбувається через млявість імунної відповіді. Подальше вивчення фізіології кажанів як унікальних біологічних об’єктів допоможе людству в перемозі над захворюваннями схожої природи та патогенезу.

Чи несуть кажани загрозу? Що слід робити зараз?

Відповідь зрозуміла – ні, ніякої загрози зараження європейські види кажанів не несуть. В Україні дослідженням вірусів кажанів займається команда Центру реабілітації рукокрилих, спільно з лабораторіями Європи. Вірус передається при контакті людини з людиною. Для захисту свого здоров’я необхідно ретельно дотримуватися правил особистої гігієни, мінімізувати контакт з людьми, при погіршенні самопочуття негайно звернутися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь