У 2013 році з ініціативи Харківської групи з вивчення рукокрилих (Kharkiv Bat Group) і МБФ «Фонд Олександра Фельдмана» було вирішено створити Центр реабілітації рукокрилих у Feldman Ecopark. На даний момент це єдиний Центр реабілітації рукокрилих в Україні. Його мета – порятунок і реабілітація рукокрилих, які потрапили в антропогенні пастки міста, допомога тваринам, виснаженим взимку і постраждалим з вини людини, просвітницька робота та вивчення рукокрилих в природних умовах середовища.
Історія створення Центру реабілітації рукокрилих Feldman Ecopark
З 1999 р. у будівлі Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна та в усьому Харкові студенти та випускники біологічного факультету (під керівництвом А.С. Влащенка) рятували кажанів, що потрапляли у віконні пастки або були виявлені в середині приміщень. Знайдених взимку тварин (до 100) напували, після чого перетримували в побутових умовах (на балконі та в домашньому холодильнику) до весни, коли випускали на волю тих тварин, які вижили. На жаль, частка тварин, що виживала, коливалася від 65% до 40%.
Щорічно кількість повідомлень про знахідки кажанів упродовж року в Харкові збільшувалась. Протягом 2005–2007 рр. нам передавали в середньому по 150-200 особин на рік, у 2008-му – 419. У 2011 році їхня кількість перевищувала 1 000, а в наступні роки наближалася до 1 000–2 000.
Рятувати та перетримувати взимку сотню-другу тварин можливо й в домашніх умовах, маючи холодильник та кілька кілограмів корму, але якщо їхня кількість зростає до понад 500, то вже потрібен зовсім інший ресурс (людський та фінансовий) для порятунку цих тварин. У 2012 році ми придбали окремий телефонний номер, щоб отримувати повідомлення про кажанів. Наші контакти були розміщені на різних сайтах природоохоронних організацій та інших установ (наприклад, Харківського зоопарку), також ми створили даний сайт.
У 2013 році ми заручилися підтримкою Міжнародного благодійного фонду Олександра Фельдмана та отримали необхідні кошти на корм для кажанів, холодильники та приміщення для організації Центру реабілітації рукокрилих у Фельдман Екопарку. Таким чином вдалося значно збільшити кількість врятованих тварин і до того ж лікувати поранених. Упродовж зими 2013–2014 років фахівці Центру реабілітації кажанів Feldman Ecopark порятували та випустили навесні понад 600 особин 5 видів кажанів. Це був прорив! У 2018 році ми врятували рекордну кількість рукокрилих – понад 2 500. Переважно тварин нам передавали з Харкова, але майже 200 особин – з інших регіонів України.

У 2020 році ми зробили ребрендінг на Український центр реабілітації рукокрилих, тому що рятуємо рукокрилих з усієї України, маємо мережу партнерів та волонтерів в різних містах.



Схема роботи Центру
Повідомлення про знайдених кажанів надходять до нас через наш сайт, вебсторінку на сайтах Фельдман Екопарку, Харківського зоопарку та інших спеціалізованих сайтах www.kazhan.org.ua, через сторінки у фейсбуку, інстаграмі тощо. Також Служба порятунку тварин (Харків), служби МНС та інші переадресовують до нас. Щодня ми маємо чергового співробітника/волонтера, який вирушає на порятунок кажана та доставляє його/їх в офіс Центру. Також нам передають (автотранспортом та залізницею) кажанів з інших міст Харківської області та всієї України. Іноді люди самостійно привозять знайдених рукокрилих до Центру або до Фельдман Екопарку. Повідомлення та дзвінки про кажанів надходять у наш кол-центр з багатьох країн світу – і ми консультуємо або перенаправляємо на колег із цих країн.
У приміщенні Центру проводиться огляд тварин та біометрична обробка: визначення виду, статі, віку, кільцювання, зважування та вимірювання довжини передпліччя, потім напування водою та годування (за потреби). Кожну живу особину ми мітимо спеціально виготовленими для кажанів алюмінієвими кільцями. Годування та введення в гібернацію проводимо тільки в зимовий час, якщо вже неможливо випустити тварину на волю. Знайдених тварин ми поділяємо на групи залежно від стану: деяких відразу випускаємо (у період з квітня по жовтень); тих, хто потребує допомоги перетримуємо до сприятливих для випуску умов (з листопада по квітень). Травмованих кажанів оглядає ветеринар та залишає на лікування або пожиттєву реабілітацію у Центрі. Кажанів, знайдених загиблими, ми також оглядаємо: визначаємо їхній вид, вимірюємо довжину передпліччя, зважуємо, робимо етикетку з датою та місцем знайдення та розміщуємо в морозильній камері.
Усі отримані дані ми записуємо в поточний журнал обліку та вимірювання кажанів, а також у стандартизовану електронну Google-таблицю. У зимовий час під час реабілітаційної роботи ми щодня реєструємо в журналі вагу кажана до годування та вказуємо день розміщення на зимівлю.
Мета та завдання Центру реабілітації рукокрилих
Центри реабілітації тварин — не таке вже й рідкісне у світі явище. Переважно люди прагнуть “допомагати” песикам та котикам — безхатченкам; тваринам, що розселилися планетою завдяки, знову ж таки, людям. Проте, насправді турботи та допомоги значно більшою мірою потребують не домашні улюбленці, а дикі тварини. Втрата природних оселищ, кліматичні зміни, забруднення довкілля — ось далеко не повний перелік факторів, що ставлять під загрозу зникнення цілі види. Багато диких тварин, загнані зростанням людської інфраструктури в “глухий кут”, змушені пристосовуватися до нових, неприродних для себе умов Антропогену. Одним з найяскравіших прикладів такого вимушеного співіснування диких тварин та людей в реаліях Харкова є кажани.
Взимку люди нерідко знаходять кажанів на вулиці та часто-густо не знають, як їм допомогти.
Кажани, або ж рукокрилі — найслабше досліджена група ссавців України. Всі 28 видів кажанів нашої країни занесено до Червоної книги України. Ці тварини не здатні будувати жодних сховищ самостійно, натомість вони використовують те, що дає їм природа. Харків та й інші міста, з його багатоповерховими будівлями, приваблює кажанів, чисельність яких щорічно зростає. Причина цього проста — тріщини у стінах високих будівель нагадують кажанам печери у скелястих урвищах, в яких вони споконвічно зимували.
Самі кажани, керуючись інстинктами, не спроможні передбачити всіх загроз, що їх становить місто. Під час осінньої міграції дуже багато кажанів залітають у відчинені вікна будинків, шукаючи тимчасового прихистку. В будівлі Харківського університету сотні тварин потрапляють у простір між віконними рамами та гинуть, якщо їх вчасно не дістати. Під час зимових відлиг частина тварин прокидається та змінює сховки, тому нерідко їх знаходять і у внутрішніх приміщеннях. За умов високих температур та зневоднення тваринки швидко витрачають свої жирові запаси та гинуть. Люди також часто стають причиною загибелі кажанів, перебуваючи в полоні дурних страхів та забобонів.

Центр реабілітації кажанів – це можливість одночасно реалізувати декілька природничих, освітніх та дослідницьких проєктів. Так, наприклад, діяльність Центру забезпечує:
- порятунок від смерті щорічно від кількасот до кількох тисяч рідкісних тварин;
- здійснення освітньої та виховної роботи з дітьми, розвиток у дітей почуття відповідальності за життя тварин;
- можливість проведення різнобічних досліджень біології кажанів, зокрема написання робіт для Малої академії наук, курсових та дипломних робіт, наукових статей;
- досягнення нового рівня «контактності» Центру завдяки можливості відвідувачам особисто брати участь у реальному порятунку тварин (як волонтерам);
- проведення тематичних лекцій про кажанів, екскурсій у природу, практичних занять, тематичних свят;
- зміна ставлення містян до кажанів, що приведе врешті-решт до зменшення кількості тварин, які гинуть з вини людини.
Центр реабілітації кажанів – це не лише можливість допомогти диким тваринам. Це також можливість допомоги людям усвідомити, наскільки високою є їхня відповідальність перед тваринами, змушеними жити поруч із нами та потерпати від цього.
Статистика та досягнення Центру реабілітації рукокрилих
На 2021 рік наша команда має за плечима вже 9 років активної роботи Центру реабілітації рукокрилих у Харкові, протягом яких ми досягли значних та навіть унікальних результатів не лише в масштабах України. Кількість тварин, що пройшла через ЦРР, б’є всі рекорди, – станом на грудень 2021-го загальне число понад 20 500 осіб. Ці тварини були знайдені та врятовані у понад 200 населених пунктах України, серед них 80% – у Харкові. Наразі у ЦРР є можливість перетримувати до 3000 особин узимку. Влітку завдяки унікальній вольєрі (62-х метровий круглий тунель, названий иat-сollider), побудованій у 2019 році на території Регіонального ландшафтного парку «Фельдман Екопарк», є можливість вчити літати дитинчат кажанів а також тренувати дорослих тварин після травм. У скарбничці досвіду ЦРР ФЕ понад 200 успішних випадків лікування кажанів з травмами та хворобами, серед яких приблизно 40 перебувають на пожиттєвій реабілітації, а також 46 випадків народження дитинчат у неволі від самиць, що не можуть жити у природному середовищі.
Окрім практичної роботи з тваринами, співробітники ЦРР ФЕ вкладають багато зусиль в освітні акції, присвячені кажанам: щороку організовують щонайменше 5 публічних акцій (наприклад: Урочистий випуск кажанів у природне середовище, Ніч кажанів, відкриті наукові лекції та семінари), поширюють 20 000 одиниць друкованої продукції, проводять 30 науково-популярних лекцій для різних верств населення, дають коментарі для ефірів у 25 сюжетів про кажанів.
2019 року ми відчули принциповий результат, що його було досягнуто завдяки нашій роботі. Йдеться про зміну ставлення до кажанів на рівні всієї України. Цих тварин уже не сприймають як «паразитів» та «поширювачів зарази», у свідомості людей остаточно закріпилися ідеї, що їх ми намагалися донести впродовж всіх цих років: кажани – це рідкісні, унікальні тварини, які перебувають під загрозою знищення; їх та їхні сховища треба зберігати. Надихнувшись цим проєктом та проконсультувавшись з нашою командою, подібні центри започаткували в інших країнах (2017 року – у Мінську (Білорусь) та Москві (Росія)).
На 2021 рік у Центрі реабілітації рукокрилих працює 5 постійних співробітників, залучені студенти та волонтери (їхня кількість варіюється з року в рік, зазвичай постійних щороку близько десяти). З 2015 року ми налагодили співпрацю з Центром клінічної ветеринарії (м. Харків), де лікували поранених кажанів. Там вдалося повернути до життя рукокрилих з переламами (зрощення кісток, ампутація). З 2017 року в Центрі працює ветеринар Анастасія Доманська, вона має унікальний досвід успішних операцій рукокрилих з переламами, операції на оці та лікування ротової порожнини, вправляння гриж та приймання пологів у кажанів. Отримано досвід народження кажанів у неволі (травмовані вагітні самиці успішно народжують малят) та випуск молодих на волю. Близько 40 кажанів 5 видів знаходяться на пожиттєвій реабілітації через травми, що не дозволяють їх випустити на волю.
Вже 9 років поспіль навесні в Feldman Ecopark проходила просвітницька акція “Урочистий випуск кажанів в природу”. У 2019 році – 500 рукокрилих повернули та урочисто випустили у Запоріжжі. У 2021 році ми провели 4 таких акції з залученням широкого загалу – в Харкові, Дніпрі, Запоріжжі та Івано-Франківську, загалом випустивши на волю 3000 кажанів. Детальніше в телесюжетах новин, https://youtu.be/7bFIMYbz1qY
https://youtu.be/tEcxqZy61Ns


Допомогти цим тваринам зможе кожен, отримавши консультацію в нашому Центрі! Посібник з реабілітації рукокрилих, 2021 (126 с., PDF)
Буклет «Первые итоги работы Центра реабилитации рукокрылых» (8 стор., PDF)
Буклет «Центру реабілітації рукокрилих 4 роки» (8 стор., PDF)