Летучие мыши вовсе не мыши!

В російській мові рукокрилих часто називають «летучие мыши», але через цю назву виникає плутанина – кажанів часто називають просто «мыши», а також страждає їхня репутація. Давайте розберемось. Рукокрилі – це окремий ряд класу Ссавці (рос. Млекопитающие). Миші – це тварини ряду Гризуни класу Ссавців. Народна назва «летучие мыши» з’явилась в російській мові за часів Ломоносова, у 18 столітті. Це є буквальним перекладом з німецької мови «Fledermause”. Це слово гарно прижилося в ті часи, можливо через схожі риси кажанів та гризунів. Але у цих тварин є й певні відмінності.

Схожі риси: Обидві групи належать до класу Ссавців, вкриті хутром та годують дитинчат молоком.

Відмінності: Окрім власне будови тіла, ці тварини мають відмінність, котру ми хочемо особливо підкреслити. Рукокрилі Європи харчуються комахами. Гризуни – переважно рослинами (зерном, овочами). Кажани нічого не гризуть (не псують запаси), на відміну від гризунів. Саме через цю помилкову назву «миші» кажанів часто звинувачують у поширенні «зарази» (інфекційних захворювань), що відповідає дійсності частково. Лише поодинокі види кажанів здатні заразити чимось людину (та й тільки при глибокому укусі до крові), тоді як більшість з них безпечні. Послід кажанів (гуано, цінне добриво, до речі) не є джерелом інфекцій, на відміну від посліду гризунів, який ми завзято вимітаємо на наших дачах навесні, вдихаючи небезпечні часточки. Недолуга аналогія з гризунами породила ще одне безпідставне упередження: мовляв, живучи в будинках, вони гризуть перекриття та руйнують їх. Це не так. Кажани використовують доступні сховища – щілини у будинках, горища або льохи – і не шкодять їм, окрім як накопиченням гуано:)

Тому, друзі, давайте не плутати мишей та кажанів, а заразом менше використовувати росіянізми та називати тварин правильно.

Дякуємо за ілюстрацію @the_kingdom_of_unicorns