Чим та як годувати кажана?

Найчастіше до нас, в Центр реабілітації рукокрилих Feldman Ecopark, дзвонять і пишуть люди, що підібрали диких рукокрилих на вулиці або в приміщеннях, і питають “Чим його погодувати?”, “В інтернеті читала, що можна молоко, яйце і м’ясо. Це правда?”.

Чим годувати?

Всі рукокрилі Європи їдять живих комах. Їм не можна “дитяче м’ясне пюре, котячий корм, варене м’ясо, яйця, мед та інше …” Навіть якщо тваринка з’їсть шматочок м’яса або банана, це зовсім не означає, що йому ця їжа піде на користь. У неї можуть надалі виникнути проблеми з кишківником, і з часом вона загине. Молоко рукокрилі їдять тільки в перший місяць життя (початок літа). Всі знайдені взимку рукокрилі вже дорослі й молока не потребують.

На опариші та мотилі (личинки мух і комарів) вони не набирають жир, тому годування безглуздо. Краща їжа для рукокрилих – це личинки жуків борошняного хрущака і зофобаса, яких можна знайти в деяких зоомагазинах (попередньо зателефонувавши). Також можна давати тропічних тарганів (розрізаючи) і бананових цвіркунів.

Як годувати?

Якщо Ви підібрали тварину взимку, вона дійсно може бути ослаблена. Для цього її потрібно зважити. Вага – показник вгодованості. Якщо руда вечірниця важить менше 27 грамів, її необхідно підгодувати. Для пізнього кожана це 25 грамів, нетопиря Куля – 7 грамів, двоколірного лилика – 13 грамів.

Перш за все необхідно напоїти водою. Стільки, скільки звір може випити. Зі шприца, або з ложки або поїлки для гризунів.

Перед годуванням кажана необхідно 10-15 хвилин “погріти”, можна в руках (в рукавичках) або біля батареї. Він прокинеться і буде готовий пити, їсти. Він може трястися (це часте дихання), намагатися втекти і пищати. Це нормально і необхідно для того, щоб звір зміг потім переварити з’їдене.

Можна тримати тварину в руці або прикрити її зверху рукою, не притискаючи до поверхні. Комах слід давати з пінцета. Під час першого годування краще розрізати комах навпіл і давати соковитою частиною вперед. Врахуйте, що в природі рукокрилі харчуються на льоту, тому можуть не відразу зміркувати, що Ви даєте їм їжу. Тут необхідне терпіння і спритність. Іноді потрібно прямо закладати комаху в рот, щоб тваринка зрозуміла, що це їжа. Цвіркунів і тарганів потрібно придавити, щоб вони не тікали, і потім давати їх кажану.

Після годування необхідно запропонувати тварині воду (кип’ячену або фільтровану). Друге і наступні годування вже проходять легше і швидше, тому що кажан розуміє, що йому пропонують їжу.

Скільки годувати?

Годувати тваринку одноразово практично не має сенсу. Його запаси жиру можуть бути під кінець, тому обмежувати його в їжі не потрібно – необхідно годувати кажана стільки, скільки він може з’їсти, все запасеться у вигляді жиру. Годувати необхідно щодня ввечері, але не більше 7-10 днів (взимку), до досягнення необхідної ваги. Потім слід добу або дві нічим не годувати, щоб кажан переварив залишки з’їденого. Після цього можна поміщати тварину в холод на зимівлю (при температурі плюс 2-8 градусів). Переміщати з тепла в холод краще вранці або в обід, тоді кажан швидше засне. Якщо тварина якийсь час була на відгодівлі, поміщати на зимівлю її краще в тому ж мішечку або коробочці, в якій вона жила в теплі.

Не слід перевіряти занадто часто, як спить кажан, тому що кожне пробудження – це втрата енергії. Приблизно раз у 2-3 тижні тваринку можна дістати з холодильника, напоїти, зважити та відправити назад. Якщо вага знову істотно знизилася, починайте новий цикл годування.

10 коментарів

    1. Телефонувати нам! а не писати, бо відповідь можете чекати довше ніж на звінок

    2. Доброго дня знайшла кажанчика у нього зламане крило зараз зима чим його кормити у нас нема аптек з такою їжею як їм треба. Що робити? Чим нагодувати як рятувати

      1. Український центр реабілітації рукокрилих :

        Якщо перелом, то треба до нас, або іншого вет лікаря. Самим важко лікувати рани. Напишіть нам будь ласка у вайбер або телеграм 0663059895 та вкажіть ваше місто

  1. Чи можете ви забрати кажана до себе? Він з’явмвся у нас в під’їзді, спить вдень на стіні, а ввечері літає.

    1. Український центр реабілітації рукокрилих :

      так. Краще за все нам телефонувати, та вказувати місто й адресу.

  2. чим нагодувать,те що є під руками?кажан худий,шо прям і важить не треба…на дворі ще холодно.знайшов на роботі в воді.я його закутав у тряпку(чисту!).його треба покормить бо він мабуть не виживе.

    1. Український центр реабілітації рукокрилих :

      Годувати варто лише живими комахами (личинками)! Якщо немає, то поїти водою, поки не знайдете

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь