Якщо у вашому населеному пункті немає фахівців з рукокрилих і зоопарків, де могли б прийняти кажана, то необхідно розмістити його у себе вдома на зимівлю. Шанси виживання кажана залежать від кількості накопиченого ним підшкірного жиру, за рахунок якого рукокрилі зимують, і в цілому його здоров’я.
Необхідно оглянути тваринку (обов’язково в щільних рукавичках!) на предмет наявності травм (переломи і т.д.), особливо кінцівки, крила. Травмованих тварин на зимівлю не можна відправляти, їм необхідне лікування під керівництвом ветеринара.
Дивіться відео інструкції про кажанів (як правильно взяти кажана, як оглянути крила, як напоїти, чим годувати и т. д.) на нашому Youtube каналі.
Куди посадити кажана?
Ви можете використати картонну коробку з-під взуття, щільний бавовняний мішечок або шкарпетку. У коробці, на край повісьте шматочок тканини, за який звірятко зможе зачепитися і повиснути вниз головою. Якщо коробка картонна, то достатньо одного-двох вентиляційних отворів діаметром 0,5-1 см (можна пробити кульковою ручкою). Кришку коробки закрийте і заклейте шматочком скотчу. Нерідко трапляється, що кажан піддягає кришку і вибирається назовні. Мішечок або шкарпетку слід зав’язати мотузкою.
Чим і як напоїти?
Якщо коробка досить простора, всередину можна поставити невелику плоску ємність з водою (наприклад, пластикову кришку). Тільки не залишайте кришку з водою надовго, інакше кажан переверне її і вимокне. Або ж, узявши кажана в руки (обов’язково в рукавичках!) запропонуйте йому воду зі шприця зі знятою голкою, або з ложки, піднісши її до рота тварини.
Поїти молоком дорослих тварин не можна! Тварини, знайдені з липня по травень, є дорослими і молока не потребують.
Чи потрібно годувати та чим?
Всі види рукокрилих Європи харчуються комахами, і звичайні для нас продукти (хліб, яйця, м’ясо, фрукти, дитяче харчування і т.п.) вони не їдять. Навіть якщо тварина з’їсть шматочок м’яса чи банана, це зовсім не означає, що їй ця їжа піде на користь. У неї можуть надалі виникнути проблеми з кишківником, і з часом вона загине. Опариші (личинки мух) і мотиль (личинки комарів), особливо заморожені, теж не підходять в якості їжі для рукокрилих. Найкраще для годування підійдуть личинки жуків (борошняного хрущака, зофобаса), бананові цвіркуни, таргани. Їх можна знайти в зоомагазинах вашого міста.
У якому випадку слід починати годування?
Годувати кажана одноразово практично не має сенсу. Тварина потребує тривалої підгодівлі, особливо якщо запаси її підшкірного жиру майже виснажені. Дізнатися це можна лише зваживши кажана на терезах. Якщо у Вас немає терезів, зверніться в найближчу ветеринарну клініку з проханням зважити тварину. Якщо у Вас немає достатньої кількості корму і терезів, то краще за все напоїти та відразу помістити кажана в холод на зимівлю (про яку буде написано далі). У теплі кажан спалює свої жирові запаси, за рахунок яких буде зимувати, і незабаром загине.
У кажанів з коротким хутром, таких як руді вечірниці, ступінь вгодованості можна визначити і візуально. На фото зліва виснажений кажан, що вимагає догодовування, праворуч же – вгодований, який може без проблем продовжувати зимівлю. Зверніть увагу: у виснаженого кажана добре видно западину на холці, між лопатками, а також впав живіт. У вгодованої тварини таких западин немає – на холці і між лопатками знаходиться жировий запас, животик в міру округлий.
Але більшість видів кажанів мають довге хутро, яке приховує форму тіла. В такому випадку можна визначити ступінь вгодованості кажана навпомацки. Дуже добре промацується наявність або відсутність жиру на холці та в районі лопаток.
У нашій практиці ми починаємо годування тварин, коли їхня вага нижче визначеної норми. Так, для рудої вечірниці це 30 грамів, для пізнього кожана – 27 грамів, для нетопира середземноморського – 8 грамів, двоколірного лилика – 14 грамів, вуханя – 12 грамів.
Подивіться відео-інструкцію, як визначити вид кажана.
Якщо Ви не знаєте, який у Вас вид кажана, надішліть нам фото тваринки на e-mail/Viber/Telegram (або в соцмережах) і ми допоможемо визначити вид. Всі контакти Ви зможете знайти внизу сторінки або ж тут.
Як годувати?
Переконавшись в тому, що кажан потребує відгодівлі, починайте його годувати один раз в день (ввечері) протягом 7-10 днів (але не більше двох тижнів). При цьому потрібно давати стільки корму, скільки тварина готова з’їсти. Як правило, за одне годування кажан з’їдає одну третину від власної ваги – 3-10 грамів (приблизно 10-60 личинок борошняного хрущака, 3-12 личинок зофобаса). В зимовий час (в умовах неволі) ПЕРЕГОДУВАТИ кажана НЕМОЖЛИВО (йому потрібно накопичити підшкірний жир)! Тільки якщо у Вас травмована тваринка, що живе на довічному утриманні та малорухлива, може бути легке ожиріння.
Перед годуванням потримайте кажана в теплі (при кімнатній температурі) 15-25 хвилин, щоб він прокинувся і був гарячим на дотик. Це необхідно для того, щоб тварина змогла потім перетравити з’їдене. Кажан може трястися (це часте дихання), намагатися втекти і пищати.
Під час годування обов’язково одягайте рукавички (краще шкіряні), тому що кажан може Вас ненароком вкусити. Можна тримати тваринку в руці або прикрити її згори рукою, не притискаючи до поверхні. Комах слід давати з пінцета. Під час першого годування краще розрізати комах навпіл і давати соковитою частиною вперед. Врахуйте, що в природі рукокрилі харчуються на льоту, тому можуть не відразу зрозуміти, що Ви даєте їм їжу. Тут необхідне терпіння і спритність. Іноді потрібно провести по голові кажана вказівним пальцем, щоб відтулити йому рот і закласти комаху прямо туди. Цвіркунів і тарганів потрібно придавити, щоб вони не тікали, і потім давати рукокрилим. Після годування необхідно запропонувати тварині воду.
Після годування розмістіть кажана назад в коробку або мішечок, і нехай спить та перетравлює їжу при кімнатній температурі до наступного годування. Давати літати не потрібно, тому що він витратить “з’їдену” енергію на політ, а не на накопичення жиру.
Якщо Ваша тварина травмована, через що їй необхідне лікування і тривале утримання в теплі, зв’яжіться з нами. Такий раціон підходить для короткочасного утримання і підтримки сил кажана, але при тривалому утриманні існують деякі нюанси, які в цьому посібнику не описані.
Як довго годувати?
Годуйте приблизно тиждень, або поки тварина не набере необхідну вагу, потім слід добу нічим не годувати (можна напувати), щоб кажан перетравив залишки з’їденого. Після цього можна розмістити тварину в холод на зимівлю. Переміщати з тепла в холод краще вранці або в обід, тоді кажан швидше засне.
Навіть якщо у Вас є можливість годувати кажана тривалий час, не робіть цього! Часто люди бояться відправляти тварину на зимівлю, чим надають їй «ведмежу послугу». Зимова сплячка не просто механізм виживання для кажанів, вона абсолютно необхідна для їх здоров’я.
Розміщення на зимівлю в холод
Отож, якщо кажан набрав необхідну вагу, то варто через добу після останнього годування помістити його в прохолодне місце (+15 ºС), і тільки через ще одну добу відправити вже на зимівлю.
Оптимальна температура для сплячки рукокрилих – це +2-+8 ºС. У квартирних умовах можна помістити кажана на балкон або краще в холодильник. Важливі для успішної зимівлі фактори – це стабільна температура і висока вологість (понад 50%). На балконі температура часто коливається, тому холодильник (відсік для овочів) найкраще підійде для рукокрилих. Рукокрилі не мають неприємного запаху і не будуть цікавитися вашими продуктами, тому Ви можете не боятися розміщувати тварину саме в холодильнику. Якщо у Вас холодильник з системою «no frost», то для підтримки вологості, необхідної кажану, можна поставити миску з водою поруч з коробкою, в якій він спить. Часті відкривання холодильника, світло і шум не впливатимуть на його сон. Повторимо, головне – холод і вологість. Якщо у Вас є льох або гараж з відповідними температурними умовами, то це теж гарний варіант. Розмістіть поруч з твариною термометр для відстеження змін температури і подбайте про те, щоб до тварини не дісталися щури та миші. Підвали та горища житлових будинків не підходять, тому що там висока температура і можуть бути інші тварини (коти, собаки, щури).
Якщо кажан якийсь час був на відгодівлі, поміщати на зимівлю його краще в тому ж мішечку або коробочці, в якій він жив в теплі. Якщо у Вас декілька тварин, то їх можна саджати на зимівлю разом (розділяючи по видам). Наприклад, ми садимо в полотняний мішечок середнього розміру по 5-7 особин. В природі кажани зимують групами, тож так їм буде краще.
Не слід перевіряти занадто часто, як спить кажан, бо кожне пробудження – це втрата енергії. Приблизно раз на 3-4 тижні кажана слід дістати з холодильника (або іншого місця зимівлі), напоїти, зважити і відправити назад, якщо вага ще в межах норми. Якщо вага істотно знизилася, починайте новий цикл годування (7-10 днів), а потім знову на зимівлю. Зазвичай достатньо двох таких циклів годування за зиму.
Коли випускати?
Якщо кажан, знайдений взимку, дожив до весни, то з настанням перших стабільно теплих ночей (при температурі повітря вище нуля) його можна випускати на волю. Зазвичай це кінець березня – початок квітня. Також в цей час з’являються перші комахи, і тваринам вже буде чим харчуватися. Випускати слід після заходу сонця на відкритій місцевості, наприклад, алеї парку або стадіоні. Посадіть кажана на руку або стовбур дерева і почекайте, доки він полетить. Не обов’язково йти саме туди, де кажан був знайдений – він чудово орієнтується в просторі і знайде собі житло. Попередньо слід розігріти кажана при кімнатній температурі і напоїти водою, а також, якщо залишився корм, можна погодувати.
Якщо ж кажан не дожив до весни, а загинув під час зимівлі – будь ласка, зв’яжіться з нами і передайте нам заморожений труп. Або до вашого місцевого музею природи чи університету. Трупний матеріал необхідний для дослідження анатомії, фізіології і інфекцій рукокрилих.
Рукокрилі – найменш вивчені ссавці в Україні, тому ми будемо раді надісланим Вами фотографіям та листам про знайдених тварин (дата, країна, населений пункт, місце і особливості знахідки).
На завершення
Рукокрилі народжують лише 1-2 дитинчат на рік і вразливі до руйнування їх природних сховищ. Пам’ятайте, що всі види рукокрилих України і деякі види Росії внесені в національні Червоні книги, тому важливий порятунок кожної тварини!
Якщо у Вас залишилися питання, звертайтеся за консультацією:
e-mail: bats.ukraine@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/BatsUkraine
Instagram: https://www.instagram.com/bats_ukraine/
YouTube: https://www.youtube.com/c/batsukraine
тільки Telegram/ Viber: +38 (066) 305 98 95
Здравствуйте, вчера вечером нашла возле дома летучую мышь (лежала неподвижно, на ощупь твердая). Она признаков жизни не подавала. Я положила ее в коробку и оставила в гараже. Пожалуйста подскажите, как определить мышь живая или нет (какие должны быть действия в случае, если мышь живая я поняла прочитав статью).
В таких случаях лучше нам позвонить либо написать в вайбер. Живая реагирует на прикосновение, даже когда в состоянии сна. Занести в тепло и начнет просыпаться. В холоде менее активны.