вухань

Як позбутися кажанів на дачі, в будинку, на горищі, балконі?

вухань

Зараз людство знаходиться перед глобальним викликом: залишитись на одинці із собою та померти чи жити, але ділити планету з іншими істотами. Кажани у Вашому будинку – один із тих випадків, коли кожен може зробити вибір на користь життя.

Кажани оселяються в будівлях через те, що природних сховищ стає все менше. Насправді, кажанів цікавить лише можливість сховатися у порожнинах будинків, бо вони не здатні самі будувати собі сховища. Вирубка лісів і освоєння печер – основні фактори, які змушують рукокрилих переселятися в міста і селища. Влітку, кажани в будинках – це зазвичай колонії самиць. Вони оселяються окремо від самців для народження дитинчат (одна самиця народжує одного, максимум двох на рік). На зиму кажани перекочовують до міст, де оселяються в щілинах під вікнами чи в стінах багатоповерхових будівель.

 • Кажани не агресивні по відношенню до людей.
 • Кажани не їдять людську їжу, відповідно не шкодять запасам.
 • Кажани не гризуть матеріали, з яких побудований дім.
 • Жодних інфекцій від кажанів до людей повітряно-крапельним шляхом не передається.
 • Кажани та люди не мають спільних паразитів.
 • Всі види кажанів України занесені до Червоної книги, тож вбивати їх або пошкоджувати місця їх оселення категорично заборонено.

Якщо кажани Вам не заважають, то нехай живуть поряд! Вони будуть корисні, полюючи за нічними комахами впродовж всього літа. І Ви тим самим допоможете збереженню червонокнижних тварин.

Найкращою альтернативою співіснування кажанів з людьми є розміщення спеціальних будиночків — альтернативних сховищ на будинках, де кажани зможуть жити. Якщо Вас це зацікавило, то Ви можете придбати літні будиночки для кажанів написавши нам на електронну пошту [email protected].

Як позбутися кажанів влітку в приватному будинку

Якщо Ви не хочете ділити власний дім з кажанами, то Вам необхідно:

 • визначити, чи живуть кажани в вашому будинку цілорічно? Зазвичай в неопалювальних будинках, дачах, кажани не залишаються на зиму, у вересні-жовтні мігрують в інші зимові сховища.
 • бажано знати, який саме вид кажанів живе поряд з Вами, щоб з’ясувати особливості його біології (деякі види живуть в будинках лише влітку, а деякі цілорічно). Для визначення виду по можливості зробіть фото кажанів та вишліть нам на електронну пошту [email protected]
 • необхідно з’ясувати точне місцеположення отворів, через котрі кажани потрапляють всередину даху, горища. Європейським видам кажанів можуть бути достатніми навіть отвори розміром 2 см, тому важливо знайти всі можливі отвори, через котрі вони можуть пролізти. Можна прослідкувати за кажанами ввечері, щоб побачити звідки вони вилітають/залітають.

Якщо Вас турбує питання екскрементів (гуано) кажанів, котре висипається з отворів в стелі або горища всередину будинку, то можна закрити ці отвори піною, або поролоном. Або подумати над тим, як можна збирати гуано в якусь воронку або поличку, розташовану біля отворів. Гуано рукокрилих є цінним азотним добривом, котре можна збирати для власного садка чи города. Звісно, воно має специфічний запах, але не несе загрози Вашому здоров’ю, на відміну від екскрементів звичайних домових мишей, котрими не можна дихати.

Найлегший спосіб позбутись сусідства кажанів — це дочекатися осені, коли настануть нічні заморозки і кажани відлетять. Вони не можуть жити при мінусових температурах на горищі або даху будинку. Після того як Ви впевнитеся, що тварин немає всередині, необхідно перекрити (піною, дошками, поролоном) всі отвори, через котрі кажани залітали до середини будинку. Якщо кажани й повернуться наступного літа, то не будуть нічого гризти, вони просто шукатимуть інше місце для житла.

Дуже важливо, щоб тварини не залишились всередині, бо, по-перше, вони помруть, і Ви будете нести відповідальність за вбивство червонокнижних тварин (700 грн штраф за кожну особину), по-друге, у вашому будинку буде поширюватись трупний запах в майбутньому.

Дуже часто в мережі пишуть про встановлення яскравого світла на даху будинку, нафталінові кульки та ультразвукові відлякувачі. Наскільки нам відомо, всі ці засоби не дуже надійні для відлякування кажанів, іноді навіть небезпечніші для Вас самих.

Якщо Ви не хочете чекати осені, або кажани живуть у вашому будинку цілорічно і Ви знаєте місця їхнього вильоту, можна встановити засіб одностороннього вильоту. Тобто кажани матимуть змогу вільно вилітати зі сховища, але не зможуть повертатись назад. Це можна робити з підручних матеріалів, наприклад цупкої ганчірки або шматка каремату, м’якого пластику.

ВАЖЛИВО! Застосовувати цей спосіб можна лише у період до народження дитинчат, або після того, як вони почнуть літати, це або березень-квітень, або серпень-жовтень. Самиці кажанів після народження дитинчат годують їх молоком впродовж 3-4 тижнів. Та залишають дитинчат у сховищі на ніч, поки самі літають на полювання.

Іноді люди звертаються до співробітників МНС, СЕС та інших служб, але вони не мають права відселяти кажанів і тим більше їх вбивати, бо це тварини, занесені до Червоної книги України, і вбивство кажанів або їхніх сховищ заборонене законом.

Після того як кажани полетіли від Вас або були мирно відселені, ніякої особливої дезінфекції горища/будинку проводити не треба, достатньо просто помити поверхні мийними засобами.

Як позбутися кажанів в багатоповерховому будинку

У випадку кажанів у багатоповерхових будинках відселення кажанів є найскладнішим. Бо дуже часто для сховища вони обирають теплові шви в будинках, щілини між поверхами, щілини/дірки під дахом або в балконах, під віконними рамами. Складність робіт з переселення кажанів обумовлена глибиною щілини, в котрій вони сидять, та висотою поверху, й іноді практично неможливо нічого вдіяти. Потрібно просто змиритися з таким сусідством. Якщо кажани залітають до середини квартири, то необхідно поставити москітні сітки на вікна.

Якщо Ви не хочете ділити власне помешкання з кажанами, то Вам необхідно:

 • визначити, чи живуть кажани в вашому будинку цілорічно? Чи тільки взимку?
 • бажано знати, який саме вид кажанів живе поряд з Вами, щоб з’ясувати особливості його біології (деякі види живуть в будинках лише влітку, а деякі цілорічно). Для визначення виду по можливості зробіть фото кажанів та вишліть нам на електронну пошту [email protected]
 • необхідно з’ясувати точне місцеположення отворів, через котрі кажани потрапляють всередину балкону, лоджії або шпарин в будинку. Європейським видам кажанів можуть бути достатніми навіть отвори розміром 2 см, тому важливо знайти всі можливі отвори, через котрі вони можуть пролізти. Можна прослідкувати за кажанами ввечері, щоб побачити звідки вони вилітають/залітають.

Якщо Вас турбує питання екскрементів (гуано) кажанів, котре збирається навколо сховищ кажанів, то хоч воно має специфічний запах, але не несе загрози Вашому здоров’ю.

Найлегший спосіб позбутись сусідства кажанів — це дочекатися осені, коли настануть нічні заморозки й кажани відлетять. Вони не можуть жити при мінусових температурах на балконі (якщо він промерзає). Після того як Ви впевнитеся, що тварин немає всередині, необхідно перекрити (піною, дошками, поролоном) всі отвори, через котрі кажани залітали досередини балкона. Якщо кажани й повернуться наступного літа, то не будуть нічого гризти, вони просто шукатимуть інше місце для житла.

Дуже важливо, щоб тварини не залишились всередині, бо, по-перше, вони помруть, і Ви будете нести відповідальність за вбивство червонокнижних тварин (700 грн штраф за кожну особину), по-друге, у Вашому будинку буде поширюватись трупний запах в майбутньому.

Дуже часто в мережі пишуть про нафталінові кульки та ультразвукові відлякувачі. Наскільки нам відомо, всі ці засоби не дуже надійні для відлякування кажанів, іноді навіть небезпечніші для Вас самих.

Якщо Ви не хочете чекати осені, або кажани живуть в Вашому будинку цілорічно і Ви знаєте місця їхнього вильоту, можна встановити засіб одностороннього вильоту. Тобто кажани матимуть змогу вільно вилітати зі сховища, але не зможуть повертатись назад. Це можна робити з підручних матеріалів, наприклад цупкої ганчірки або шматка каремату, м’якого пластику.

ВАЖЛИВО! Застосовувати цей спосіб можна лише у період до народження дитинчат, або після того, як вони почнуть літати, це або березень-квітень, або серпень-жовтень. Самиці кажанів після народження дитинчат годують їх молоком впродовж 3-4 тижнів. Та залишають дитинчат у сховищі на ніч, поки самі літають на полювання.

Іноді люди звертаються до співробітників МНС, СЕС та інших служб, але вони не мають права відселяти кажанів і тим більше їх вбивати, бо це тварини, занесені до Червоної книги України, і вбивство кажанів або їхніх сховищ заборонене законом.

Якщо кажани живуть в стінах балкону, тоді можна його розібрати в теплий період року, потім зібрати кажанів руками (в щільних рукавичках!) в коробки та випустити ввечері. Дірки, котрі ззовні ведуть у балкон, необхідно запінити. Якщо Ви запіните їх разом з кажанами, то тварини будуть намагатися вибратися на волю, а шансів прогризти піну в них немає. Будь ласка, НЕ замуровуйте тварин живцем.

У випадку якщо Ви робили ремонт балкону взимку і знайшли сплячих кажанів, необхідно їх якнайшвидше передати нам, навіть якщо Ви не в Харкові. Телефонуйте, щоб ми організували порятунок.

Після того як кажани полетіли від Вас або були мирно відселені, ніякої особливої дезінфекції балкону проводити не треба, достатньо просто помити поверхні мийними засобами.

Якщо у Вас залишились запитання — звертайтесь, будь ласка, до наших фахівців (розділ контакти).