Майже кожен з нас знає про будиночки для птахів та гніздівлі, які можна зробити та розвісити навесні, коли птахи повертаються з вирію до наших теренів. Але не тільки птахам потрібна наша допомога. Так само, як і деякі птахи, кажани знаходять сховище у деревах. На жаль, людина продовжує вирубувати ліси, в яких живуть кажани, тому кількість наявних природних сховищ для них зменшується. На відміну від птахів, кажани не будують гніздівель; вони використовують готові сховища у старих дуплястих деревах або порожнини під корою на деревах, що засихають. Особливо наші кажани полюбляють дупла з круглим входом, зроблені дятлами. Деякі види рукокрилих оселяються у будинках, поряд з людиною.
Хоча більшість видів кажанів України лишаються зимувати на її території, є й такі, що на зиму відлітають на південь. Навесні, повертаючись у ліси й міста, кажани шукають нові сховища, щоб сформувати так звані «материнські колонії» – скупчення самиць, що тримаються разом на час народження та вигодовування малечі. Користь від такого «гуртожитку» полягає в тому, що разом самицям легше зігріти своїх дитинчат в періоди похолодань, а також ощадливіше витрачати власну енергію. Зазвичай вони народжують 1-2 дитинчат на рік. Ми можемо допомогти кажанам, побудувавши додаткові сховища – спеціальні будиночки для кажанів. Таким чином, ми сприяємо підтриманню популяції цих тварин, особливо у регіонах, де вирубування лісів відбувається швидкими темпами.
У європейських країнах та США будиночки для кажанів стають все більш популярними. Є навіть можливість купити вже готовий будиночок (якщо Ви введете в пошуковій системі bat box, то знайдете багато пропозицій). За розмірами та матеріалами будиночки дуже різняться, від «однокімнатних» до «п’ятикімнатних», від дерев’яних до бетонних. Найпоширеніша дерев’яна модель будиночків на заході, так званий “kent bat box”.
Розвішувати будиночки можна у будь-який час року, але краще навесні, коли кажани починають пошук сховищ для народження малят. Підвісити його необхідно достатньо високо (не менше 3 м), щоб коти та інші хижаки не могли до нього дістатися. Будиночок можна розмістити на стіні будівлі, на дереві або на довгій дерев’яній жердині. Вхід до будиночка повинен бути направлений на південну або південно-західну сторону.
Якщо вішати будиночок, то бажано не один, бо ймовірність його заселення більша чим більше будиночків. Іноді проходить декілька років перш ніж кажани заселяють будиночки.
Дашок будиночка має відкриватися/зніматися для того, щоб чистити його та перевіряти, чи заселили його кажани. Внутрішня поверхня будиночка має бути достатньо жорсткою, аби кажани могли триматися лапками. Якщо будиночок зроблений з дерева то це повинна бути суцільна дерев’яна дошка, все інше швидко гниє від дощу. Однак дерево не дуже екологічний матеріал для виготовлення будиночків (бо вирубаються дерева, в котрих могли жити кажани), тому все популярнішими стають будиночки (як літні так і зимові) з бетону та різних його сумішей. Вони стійкі, довговічні і гарно тримають потрібну температуру.
Якщо Ви хочете встановити будиночок для кажанів, то перегляньте тут будиночки, що ми виготовляємо й як замовити.
Шановний відвідувачу сайту!
Перейти до написання коментаря СкасуватиНа жаль, ми не зможемо відповісти на Ваш коментар незабаром. Тому якщо у Вас є будь-яке термінове питання (наприклад, Ви знайшли кажана і не знаєте, що робити, або кажан вкусив Вас), ми настійно рекомендуємо написати нам на Вайбер/Телеграм:
+38 (066) 305 98 95 +38 (066) 305 98 95