Перша фактична знахідка рідкісного кажана – широковухого сладчатогуба (Tadarida teniotis) в Україні!
16 червня до Центру реабілітації рукокрилих Фельдман Екопарк звернулась харків’янка з проханням забрати кажана з її квартири. Ми прибули на порятунок і були вкрай здивовані знахідкою незвичного для нашого регіону кажана! Забрали його на реабілітацію і визначили вид – це виявився широковухий сладчатогуб (Tadarida teniotis) з родини Молосових кажанів. Це наукова сенсація: в нашому регіоні такі кажани не водяться. Їх ареал набагато південніше – Середземномор’я, Болгарія, Кавказ, ймовірно Крим.
До цього часу в Україні цей вид вчені реєстрували тільки в Криму й лише по записам ехолокаційних сигналів за допомогою ультразвукового детектора (2009 рік).
Широковухий складчатогуб доволі швидко літає на великій висоті, випускаючи низькочастотний ультразвук. Харчується комахами. В якості сховищ обирають скелі.
Як дорослий самець складчатогуба опинився на 700-600 км північніше свого ареалу – залишається загадкою. Ми розглядаємо дві версії: або ми дійсно бачимо як глобальне потепління впливає на тваринний світ, або цей кажан був доставлений до Харкова випадково разом із вантажем, автомобільним чи залізничним транспортом. До речі такі випадки відомі, після нічного полювання, кажани можуть ховатись у залізничних вагонах, або на паромах, на день, та подорожувати на сотні кілометрів. З іншого боку, у північній Америці інший вид складчатогубів є звичайним мешканцем міст – там він оселяться у щілинах під мостами. Чи залишиться ця знахідка лише поодиноким випадком, чи з часом наші міста заселить новий вид кажанів з півдня, побачимо за 10 років.
Наразі, унікальний складчатогуб знаходиться на реабілітації в літньому вол’єрі Bat-Collider на території Фельман Екопарку. Ми плануємо повернути його у природне середовище в регіоні, близькому до його ареалу (Крим).