Питання та відповіді про кажанів

Як позбутися кажанів, які «завелися» в будинку чи під балконом?

Рукокрилі оселяються у будівлях людини у зв’язку з тим, що їм не вистачає природних сховищ у природі. Вирубування лісів та освоєння печер — основні чинники, які змушують рукокрилих переселятися до міст та селищ. Зазвичай кажани в будинках — це самиці, які утворюють колонії, де вони народжують дитинчат (одна самиця народжує одне-два дитинча на рік).

Найкраще рішення – дочекатися холодів, коли колонія сама покине Ваше житло (восени більшість кажанів мігрують в пошуках сховищ на південь). Потім слід забити м’яким матеріалом порожнини та щілини, в яких жили кажани, лише коли всі тварини відлетять. Детальніше читайте в статті

Інший спосіб – запропонувати кажанам альтернативне сховище – штучний будиночок для них. Цей будиночок має бути дерев’яним або пінобетонним зі щілинним або круглим входом внизу. Його можна повісити на будинок, стовп або дерево на висоті 3-5 метрів.

Пам’ятайте, що в Україні кажани визнані вразливою групою, яка потребує особливої ​​охорони. Вбивати рукокрилих чи розоряти їхні притулки заборонено законодавством України.

Чим можна погодувати знайденого кажана?

Насамперед необхідно попоїти тварину водою. Погодувати кажана можна, тільки живими комахами (личинки борошняного хрущака або зофобасу, цвіркуни, таргани). Хліб, молоко, м’ясо, ковбасу, яйце та інші продукти харчування давати НЕ МОЖНА! Інформація, що часто зустрічається в мережі, про молочно-яєчно-медову суміш або котячий корм ХИБНА і застаріла. Якщо немає живих комах, краще просто дати води. Докладніше про те, чим і як годувати кажана, читайте в нашій статті.

Чи можна мати кажана в якості домашнього улюбленьця?

Ні. Кажани дуже погано переносять неволю і вельми вибагливі в харчуванні – різноманітних комах буває складно знайти, особливо в зимовий час. Крім того, вони багато їдять. Можна лише тимчасово перетримати кажана в домашніх умовах взимку, а навесні випустити на волю.

Чи може кажан вкусити людину?

Рукокрилі ніколи не нападають на людей. Усі спроби вкусити – це самозахист, коли їм роблять боляче або необережно взяли до рук. Укус неприємний (як укол голкою), тому завжди одягайте щільні рукавички при контакті з рукокрилими.

Чи переносять кажани небезпечні захворювання?

Кажани — не гризуни, вони не переносять «зарази» і не несуть прямої загрози людині, але можуть боляче кусатися у разі самозахисту. Як би там не було, рукокрилі, як і інші тварини, можуть страждати від інфекційних хвороб, у тому числі від сказу.

Для людини загроза захворіти на сказ після укусу кажана мінімальна, оскільки тварина, яка справді хворіє, часто не в змозі літати. До того ж у більшості європейських видів кажанів (у тому числі у рудої вечірниці та середземноморського нетопира) вірус сказу знайдений не був. Але якщо Вас вкусив до крові кажан виду пергач пізній, ми радимо звернутися в лікарню й зробити щеплення від сказу.

Доказів передачі вірусу сказу аерозольним шляхом немає, отже заразитися сказом тільки перебуваючи в одному приміщенні з кажаном неможливо. До того ж рукокрилі переносять зовсім інший тип вірусу сказу, ніж лисиці, вовки і собаки (детальніше про вірус сказу і кажанів читайте тут).

На жаль, через недостатню вивченість цієї групи тварин санітарні та епідеміологічні служби значно перебільшують роль рукокрилих у циркуляції сказу. На відміну від гризунів, кажани не чіпають жодних запасів продовольства і не гризуть предмети.

Чи можна заразитися від кажана коронавірусом?

Доказів прямої передачі COVID-19 від тварин (кажана, панголіну, кішки, собаки) людині на даний момент немає! Вірус передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини. Для захисту власного здоров’я необхідно ретельно дотримуватись правил особистої гігієни, мінімізувати контакт з людьми в приміщеннях, при погіршенні самопочуття негайно звернутися до лікаря. Дізнатися, як вірус міг потрапити до людей, можна у цій статті.

It's not my virus!

Чи можуть паразити рукокрилих переповзти на людину і чи небезпечні вони?

У рукокрилих є паразити, але зазвичай вони видоспецифічні (живуть лише на рукокрилих). Їх часто можна побачити навіть неозброєним оком у хутрі тварини. Для людини ці паразити не становлять небезпеки. Навіть навпаки — людина може нести небезпеку для кажана, наприклад, коли бере тварину немитими руками (після поїздки у громадському транспорті).

Чи правда, що кажан може заплутатися у волоссі?

Люди та їх волосся нічим не приваблюють кажанів, але в гонитві за комахами (комарами) вони можуть близько підлетіти до людини. Люди не помічають дрібних комах, проте бачать великого кажана. Звідси виник цей міф.

Чи правда, що всі кажани вампіри?

Серед кажанів Європи немає вампірів. Усі види, що мешкають в Україні, живляться комахами. Кажани-кровососи, або вампіри живуть виключно в Південній Америці і харчуються переважно кров’ю свійських тварин і птахів.

Чи правда,що кажани кидаються на біле?

Білі предмети не цікавлять кажанів, але вони приваблюють комах, які вечорами в’ються коло світлих речей. Тому кажани можуть літати, наприклад біля білих простирадл, будівель.

До мене залетів кажан, а в мене дитина в хаті. Я боюсь за дитину, що робити?

Головне — не давати кажана дитині до рук. Повітряно-крапельним шляхом кажан нічого поганого дитині не зробить. Нападати на людину він також не буде. Посадивши кажан у коробочку або банку, Ви можете показати її дитині і розповісти про те, що це нічне звірятко, яке годує дитинчат молоком, сам харчується комахами і внесене до Червоної книги. Дуже важливо з дитинства пояснити дитині, що в кажанах нічого страшного немає, і тоді не буде страху перед ними і у дорослої людини.

Чи правда, що можна помістити кажана, знайденого взимку до холодильника?

Так. Холодильник по суті подібний до печери, в якій рукокрилі зимують в природі. Вони люблять стабільну низьку температуру (від +4 до +8 ºC) з високою вологістю (понад 80%) та темрявою. У холодильнику саме такі умови. Тому можна помістити кажан в коробку (надійно її закривши) або полотняну торбинку, де він зможе висіти догори ногами, й повісити її до холодильника. Якщо у вас холодильник із системою NoFrost (без вологості), то для підвищення вологості можна поставити поруч із коробкою (але не в неї!) миску з водою. Часте відчинення дверей холодильника та звуки кажана не потурбують, у холоді він буде спокійно спати. Але іноді він може прокидатися й пищати, це може бути пов’язано зі спрагою. Тоді варто його дістати та напоїти водою. Докладніше про те, як підготувати кажана до зимівлі, Ви можете прочитати в нашій статті.

Укладачі: А. Влащенко та А. Прилуцька

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь