Програма акустичного моніторингу рукокрилих iBats

2010 року в Україні стартувала дослідницька програма iBats Ukraine.

iBats (indicator bats program) – це програма глобального моніторингу кажанів, заснована на записі та аналізі ультразвуків, які видають кажани для навігації та полювання. Волонтери по всьому світу записують звуки рукокрилих для того, щоб відслідковувати зміни чисельності та поширення цих дивовижних тварин. Автори проєкту Лондонське зоологічне товариство (The Zoological Society of London) з 2007 року. На даний момент географія проекту охоплює Великобританію, Східну Європу, Японію, Мадагаскар, Росію й до нього залучено сотні волонтерів. В Україні проект здійснювався у Харківській, Львівській, Дніпропетровській та Херсонській областях. Учасники проекту – студенти, вчителі, біологи та любителі кажанів.

Методика

Облік проводять автомобілем. Вибирають безперервний маршрут завдовжки 40 км. На автомобільне скло кріпиться ультразвуковий детектор (Tranquility Transect), який реєструє звуки рукокрилих. До детектора приєднується записуючий пристрій та навушники. Автомобіль рухається зі швидкістю 25 км/год. За допомогою GPS навігатора записують весь маршрут руху автомобіля. Відзначають погодні умови під час запису трансекти. Запис звуків проводять без дощу і сильного вітру. Маршрут проїжджають двічі у липні та у серпні. Файл із записом звуків кажанів на маршруті та GPS трек потім завантажують на сайт програми http://www.ibats.org.uk. Британські фахівці (або місцева команда) аналізують отримані записи, визначають види та їхню приблизну чисельність на маршруті. Визначення записів здійснюється за допомогою комп’ютерної програми BatSound. Таким чином здійснюється акустичний моніторинг рукокрилих з року в рік.

У Харківській області закладено три маршрути – м. Харків, Харківський район та Зміївський район. Трансекта у Харкові починається у П’ятихатках на краю Лісопарку, проходить через все місто та закінчується на виїзді з Харкова у напрямку м. Чугуєва. Звуковий файл кожної трансект має обсяг близько 1 гігабайта. На розшифровку кожного файлу потрібно більше тижня. За підсумками 4-х років акустичного моніторингу рукокрилих у Харкові підготована дипломна робота магістра.

iBats выезд на трансекту
На фото А.Влащенко та А. Прилуцька готуються до звукозапису на трансекті